Obchody 74. rocznicy zdobycia „Nordwache”

Wczoraj na warszawskiej Woli uczestniczyłem w ochodach 74. rocznica zdobycia Nordwache, której organizatorem była Małgorzata Maria Gosiewska oraz CXXV Liceum Ogólnokształcące im. Waldemara Milewicza.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Był to swoisty Triumf Batalionu „Chrobry I”❗️

Warto wyjaśnić czym tak naprawdę była Norwache: „

„Na rogu ulic Żelaznej i Chłodnej w latach 1937–1938 wzniesiono pięciopiętrową, modernistyczną kamienicę projektu Edwarda Hersteina. W czasie II wojny światowej naprzeciw tego budynku znajdowała się drewniana kładka dla pieszych łącząca „małe” i „duże” getto. W kamienicy mieścił się posterunek żandarmerii niemieckiej, tzw. Nordwache (z jęz. niem. „strażnica północna”). Tu także znajdowała się komenda obwodowa policji granatowej.”

„Po trzech dniach ciężkich walk szturmem wzięto Nordwache!

Żołnierze bohatersko wykonali pierwszy rozkaz. Cel taktyczny dowództwa był jasny. Zdobyć Nordwache. Zamknąć przylegające ulice i zablokować siłom niemieckim możliwość posuwania się w stronę Śródmieścia stolicy. To było niezwykle trudne zadanie. Nordwacha była silnie ufortyfikowana. Przed budynkiem Niemcy wznieśli żelbetonowy bunkier z gniazdem karabinów maszynowych, na balkonach i w oknach przygotowali stanowiska strzeleckie, budynek otoczyli zasiekami z drutu kolczastego.”

4 thoughts to “Obchody 74. rocznicy zdobycia „Nordwache””

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *